Senaste inläggen
Idag har jag varit upp till Ortopedtekniska för att hämta mina nya inneskor, och visst hade de kommit för annars skulle jag ju inte ha fått någon kallelse... eller hur?
De var verkligen jättefina, men dessvärre så passade dem inte riktigt eftersom mina fötter & ben var väldigt svullna idag trots att jag alltid använder stödstrumpor.
Så jag fick inte med mig några skor hem idag, utan de ska töjas ut och göras lite större. Efter att det är gjort, så kommer jag förstås få en ny kallelse om ett par tre veckor trodde han då jag frågade.
Jahaja, idag fick det bli en lunchfika i Cafeterian och sjukhusets huvudentré. Den här gången satt jag där på plats, medan jag annars tidigare har tagit det med mig dit jag ska och suttit i väntrummet.
Men denna gången fick det bli lite annorlunda bara sisådär.
#pepsimax #kycklingbaguette
HOPPSAN!
Som ni säkert redan vet, så har ju inte jag varit till ViktVäktarna just idag (men igår var jag ju det, fast blev bara ingen uppdatering dumt nog).
Så då får det bli idag istället, eftersom jag alltid brukar skriva och berätta om hur det gick.
Äsch då, nu kom jag lite försent denna gången med... vilket jag väl egentligen inte skulle kunna tro (tyckte att jag gick hyfstat i god tid hemifrån, men sen så ville inte riktigt min onda fot hela vägen).
Fast jag var ju inte så sen så jag missade självaste mötet/workshopen.
Men vägningen fick ju förstås vänta till efteråt, vilket funkade minst lika bra som att ta den innan (vad jag tror i alla fall).
För vågen visade ju 70,9 kg som då resulterade i -0,3 kg.
#återigenfysiskamöten #hållaavstånd #covid19
TEMADAG!
Ojojoj, idag så har det varit o är ju fortfarande några minuter till FYSIOTERAPINS DAG. Nää, jag visste knappt ens om att det fanns nån sån här dag...förrän jag såg att en av mina vänner på Facebook hade uppmärksammat asin sjukgymnmast/fysioterapeut.
Och då kände ju jag med största säkerhet att jag måste verkligern uppmärksamma min sjukgymnmast/fysioterapeut som då förstås finns på Habiliteringen. För hon är och har verkligen varit den allra bästa sjukgymnast/fysioterpeut jag nånsin har haft på vuxenteamet.
Detta var verkligen det bästa jag fick veta förra våren, att Anette Brantmark skulle komma tillbaka för att den som var då skulle gå på föräldraledighet!
Jag vet inte vad jag kommer göra, om hon tänker sluta och börja på någonting annat...för det har aldrig inom mitt tycke kommit någon som kan ersätta henne!
#fysioterapeutensdag2021
...en fram-googlad bild
TEMADAG!
Just på dagen idag så är det SALAMINS DAG, en temadag som man inte bör missa! Jag är nog ganska tokig i just SALAMI, tycker det kan vara riktigt gott att bara lägga på smörgåsen...väldigt gärna ihop med en bit brieost på med!
#salaminsdag2021
TEMADAG!
Hoppsan!
Nu är det ju så att självaste SVAMPENS DAG som temadag var i söndags, men det "missade" väl jag...eftersom jag inte uppdaterade om just denna temadag!
Men visst är det gott med svamp! Jag är ju inte den som tar mig ut i skogen för att plocka svamp vind för våg... (nja, de som känner mig förstår ju precis varför).
Annars är ju jag en sån som verkligen nog skulle kunna äta svamp egentligen oftare än vad jag gör!
#svampensdag2021
Nu idag så har det firats en vanlig gudstjänst ute på Stämjärnet, SecondHand och det var väldigt trevligt att få vara där ute idag (så kommer det vara nu två söndagar till, vad vi vet).
Det kändes ju enligt mig helt okej att få fira gudstjänst där, i cafédelen (jag var ju där igår då de ställdes iordning för dagens gudstjänst).
Niclas predikade idag, som var bra från början till slut!
Anna & Ruth & Bea sjöng både med och för oss!
(glömde helt bort att ta en bild på dem)
#pingstkyrkankarlskrona #pingstkyrkansecondhand #gullbernavägen4 #stämjärnet
Niclas Madestam
Efter en hel del chattande fram och tillbaka över en "privat träff" som inte har med ett "jobbpass" i SecondHand att göra...
Jajo, nu var ju i och för sig jag och jobbade där idag...men efter det sen så möttes vi och tog oss till
SORRENTO pizzeria (min pizzatarm kände ett sug efter pizza).
Nu så hade vi väl lite halv om halvt svårt för oss att bestämma vilken pizza vi skulle beställa, så det bläddrades i menyn några gånger innan vi beatämde oss!
Och detta var nog den allra godaste pizzan jag har ätit på bra länge, jag beställde en SORRENTO som verkligen bar blixtergod från början till slut!
~~~tomatsås & ost & champinjoner & lök & mozarella & pesto & tomat & oliver~~~
TACK så mycket bästa Bea för denna långa & mysiga stunden idag!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|