Senaste inläggen
TEMADAG!
Ojaa, idag så är det tydligen OSTENS DAG och enligt mig så är det det bästa baspålägget att ha hemma i kylskåpet! Sen så är det ju även gott med andra pålägg också, som skinka till exempel.
#ostensdag2022
HOPPSAN!
Nu var jag faktiskt med igårkväll på övningen med Second Voice (har ju inte varit med under denna terminen), men bara ville vara med igår för att få sjunga lite!
Men dessvärre inte många där, var väl 4 sopraner & 1 alt & 2 tenorer & 2 basar och Carina med förstås, som är våran fantastiska ledare!
Hmpf, eftersom jag inte varit med nu i vår så är det inte många sånger som jag har hört (nästintill bara nya sånger, men gick ganska bra ändå...)
Bara det att det var roligt att "besöka" och sjunga lite, det behövs ju inte så mycket för att man ska kunna sjunga lite okända sånger (inte för mig i alla fall), hehe!
HOPPSAN!
Nu så var ju detta igår som jag träffade Birgun i SecondHand för att fika med henne, då hon gick på sin rast vid 14-tiden (brukar ju vara så...)
Jadå, vi fick väl en go fikastund tillsammans där vi pratade om både "ditten & datten"!
Sen eftersom jag inte hade ätit så jättebra tidigare under dagen, då fick det ju bli lite extra på min fikabricka!
#pingstkyrkankarlskrona #pingstkyrkansecondhand
#gullbernavägen4 #stämjärnet
#2kopparkaffemedmjölk
#1ciabatta
#1grovisfralla
#1vaniljhjärta
Nu vet jag nog inte riktigt vilken gång i ordningen som jag varit till Hälsohuset! Men det är ju i alla fall två gånger i veckan sedan den 5 maj!
Så detta är ju fortfarande på grund av den omtalande Rosfebern, att detta skulle hålla i sig så in i baljans länge trodde jag väl inte.
I torsdags då jag var där sist, blev inte benen inlindade...utan fick nån sorts stödstrumpa på både benen/fötterna, för då verkade benen se någorlunda ut av svullnaden!
Så för mig kändes det ju mycket BRA!
Men idag då jag kommer dig och blir undersökt, då är det där oförskämda högerbenet ganska så svullet återigen...så då blir benen inlindade igen. Så just nu får jag inte på mig ett par vanliga skor, utan får ha ett par "konstiga" skor som jag fått av den på Hälsohuset!
Idag så tog dem snabbsänkan återigen på mig, för att de skulle se hur den låg. Och nu så är jag äntligen "friskförklarad" från det i alla fall, med tanke på att det nu låg på 5...vilket kändes väldigt skönt!
#regionblekinge #hälsohuset
#crp #snabbsänkan
#rosfeber #svullnafötterochben #ödem
Efter att inte ha träffats på väldigt-väldigt länge, så bestämde vi oss för att träffas på lite tumanhand på
"Elsas lilla krog" och då beställde vi båda två en varsin pizza!
Själv har inte jag varit på Elsas lilla krog på jättelänge, så därför var det väldigt mysigt o gott att käka pizza där!
#elsaslillakrog #grönapizzor #brändaholm
TACK goa Bea för både mat -och pratstund idag!
TEMADAG!
På dagen idag så är det visst PICKNICKENS DAG, och visst är det verkligen rätt årstid för att fixa sig en picknick och ta med sig ut. Just idag har det kanske inte varit den "rätta dagen" för att dra ut på en go & mysig picknick.
Nää, nu är ju inte jag den som brukar vara iväg på picknick så värst ofta... eller rättare sagt aldrig!
#picknickensdag2022
Jahaja, nu så är det visst en massa ettor igen i dagens datum! Jomen visst, som vissa av er kanske redan vet...så brukar ju jag uppmärksamma sådant här.
Men jag tycker ju att det är lite roligt, trots allt. För varför skulle annars jag göra det? Hehe!
#dagensdatum #enmassatvåor
#220522
220522
Alltså woow, vilken fantastiskt härlig gudstjänst det har varit idag.
~~~Innan förra söndagens gudstjänst var slut, så påanonnserades
det om att de som ville och hade instument skulle ta det med sig till
dagens gudstjänst.~~~
Och då var det lite fler instrument som spelades när församlingssångerna sjöngs, så himla kul!
Nu var ju inte alla som hade med sig instrument uppe på scenen, utan satt nere i bänkraden med!
Niclas Madestam & Niclas Collén
Dagens predikant: Niclas Collén
Sen så snabbt efter gudstjänsten var det ett relativt kort församlingsmöte, uppe i kyrksalen...så jag hann inte riktigt ta mig ner och fika först, utan det fick bli en halvsnabbis efteråt istället som minst givk lika bra!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 |
4 | ||||||
5 |
6 |
7 | 8 |
9 |
10 | 11 | |||
12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 |
18 | |||
19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 |
25 | |||
26 |
27 |
28 | 29 |
30 | 31 |
||||
|