Senaste inläggen

Av Hanna Boman - 19 september 2021 20:12

Ja, nu när Henrik har varit hemma i Kalleskrona denna helgen (lördag/söndag) fick jag ett litet ryck att bjussa hit honom på lite fika i all enkelhet.

Nu gjorde jag bara en sockerkakssmet, men gjorde liksom inte alls vad som stod/står i receptet.
För då ska man ju vispa ägg & socker allra först, men nej (det glömde jag visst helt bort, och måttade ~mjölet i bunken i all hast~)

Detta har aldrig nånsin hänt mig tidigare, oups!

När smeten sedan var klar, då hällde jag  blåbär/hallon i och blandade ihop innan den hälldes i formen.

~~ville bara tala om vilken miss jag gjorde i all hast, hade nog lite brådis med~~



TACK Henrik för att du kom hit en sväng på lite fika!








 

Av Hanna Boman - 19 september 2021 13:08

LIVE-SÄNDNING!



Nu blev det som det blev, jag skulle ta mig ut ~~men fick inte riktigt till det~~

Så då fick det bli via datorn istället, som fick minst lika bra även om det skulle varit kul att vara på plats!

En väldigt BRA gudstjänst, där den nya butikschefen SecondHand fick presentera sig och samtidigt hålla i dagens predikan som handlade om DEN FÖRLORADE!



Vilken predikan, tack Erika!



#pingstkyrkankarlskrona #pingstkyrkansecondhand #gullbernavägen4 #stämjärnet








 








 








 

Erika Hanson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av Hanna Boman - 18 september 2021 22:38

TEMADAG!

 


På dagen idag så är det visst SURKÅLENS DAG och jadå, visst har jag ätit surkål. Men första gången så var jag nog väldigt skeptisk till att ens provsmaka.

Men jag minns i alla fall att jag tyckte det var gott, om man äter det ihop med potatismos/potatis korv!


#surkålensdag2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av Hanna Boman - 18 september 2021 17:38

För första gången i hela mitt liv så har varit på S:t Jacobi Marknad!

För jag kan inte minnas att jag var där ute i Lyckeby som barn, men visst hörde man talas om att det fanns även då!

Aja, nu efter lite chattande på Facebook med två av mina före detta jobbarkompisar på Café Konst i Fik under veckan så tog jag mig ut!

Eftersom de hade öppet idag, så var det lite därför som jag åkte ut (trodde nog inte att det skulle vara värsta marknaden, men är det marknad så är det?)


Jag började med att fika lite, innan jag senare tog mig ut en liten sväng.

Vilken trevlig tillställning ändå, att ha marknad så här en bit in på hösten!









#2kopparkaffemedmjölk #frallamedskinka
#äppelkakamedvaniljvisp


När jag var ute och kollade, då blev det lite godis inhandlat med... (jag som egentligen inte äter godis).








 










 












 


















 

Av Hanna Boman - 17 september 2021 22:34

TEMADAG!



På dagen idag så är det tydligen HÖGA KLACKARS DAG, och visst kan det väöl vara snyggt med högklackade skor ibland. Fast folk som känner mig jämns över, vet ju med största säkerhet att jag då rakt inte kan gå i högklackade skor på grund av mina fötter & ben & balans. Men som sagt så går det inte nån nöd på mig, det har ju alltid i hela mitt liv varit så att jag aldrig har kunnat gå i högklackat

Nu så vet ju jag att det finns vissa saker som jag kan tycka är orättvist, men har nog aldrig känt så över att gå i högklackade skor.





#högaklackarsdag2021

 

 

 

 

 

 

 

Av Hanna Boman - 16 september 2021 23:46

Då har man varit till ViktVäktarna idag, eftersom det är torsdag...och jag kom i tid (var nog bland de första till att komma dit och väga mig, vet inte så noga men det var långt ifrån många som var där då jag kom i alla fall). Tjohoo!



PLÖTSLIGT HÄNDER DET!

 

 


Efter att jag hade vägt mig och checkat av vågen, så tog jag mig en lite tripp på stan (för jag var inte kvar där fram tills workshopen började i alla fall).


Men vad visade vågen idag då, när jag "skuttade" upp på den? Nja, den var ju inte riktigt snäll med tanke på vad den visade... 71,7 kg som resulterade i +1,2 kg.


Skärpning totalt till nästa vecka då Hanna!




#återigenfysiskamöten  #hållaavstånd  #covid19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av Hanna Boman - 13 september 2021 00:43

Även den här söndagen (igår) så har gudstjänst firats ute på Stämjärnet Pingstkyrkan SecondHand, en väldigt fin och bra gudstjänst på alla sätt och vis!

Tomas & Michael sjöng och spelade, som var väldigt bra!

Predikan av Göran Olsson som handlade om FÖRLÅTELSE!






#pingstkyrkankarlskrona  #pingstkyrkansecondhand   #gullbernavägen4   #stämjärnet

 

 



 

Göran Olsson

 

 

 

 

 

 

Tomas & Micke

 

 

 

 

 

 

Rupert Lidén

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Presentation


Hej!
Jag heter Hanna och bor i centrala Karlskrona. Hoppas att ni kommer att få en trevlig läsning i min blogg, VÄLKOMNA!

Fråga mig

8 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2
3 4 5 6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< Juni 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards