Senaste inläggen
Nu så har även jag varit och tagit vaccin dos 3 ute på Hälsohuset i Vedeby (premiärbesök för mig där)!
Den här gången så gick det verkligen fort, tog inte lång tid alls (nog fortare än vad jag egentligen hade trott).
Men så är det väl säkert, när man vet nu vad det innebär.
Denna gången fick jag moderna istället för pfizer, vilket skulle enligt den sjuksköterskan till och med bli ett bättre skydd!
Självklart fick jag ju välja, men tyckte det verkade spännande med lite blandning på det hela.
#regionblekinge #hälsohusetvedeby
#vaccin #vaccin3
#pfizer #moderna
#covid19
Hur snygg som helst med munskydd på...
Nu då när det äntligen är fysiska möten igen, så blev det visst inte att jag tog mig ner till nån lokal idag heller. Men fullt frisk är jag, eller? Hehe, jodå visst är jag frisk! Men ibland så vill inte orken ta sig ut, eller hur man nu ska säga!?
Johodå, jag gör ju som jag brukar göra. Och det är ju att rapportera över till Kristina via Messenger!
Alltså, jag bad henne att inte svimma eller så. Det var ju nästan så jag själv gjorde, med tanke på vad min sovrumsvåg visade denna veckan. Med tanke på att den visade 70,8 kg som då resulterade i -3,5 kg!
Pssst, jag har nog en liten tro på att Kristina nästan svimmade...men vet ju inte riktigt säkert!
#återigenfysiskamöten #hållaavstånd
#covid19
Idag så har man både fått höra och se om Årets majsblomma!
Nja, jag har väl inte gått o väntat på at få veta...men minns att det för något år sedan talades om
årets majblomma, men minns dock inte vilket år det var bara.
Fast minns ju i alla fall att jag uppdaterade om det då också!
#majblomma #åretsmajblomma
HOPPSAN!
Nu så var det ju gudstjänst igår (söndag), för hur ofta är det gudstjänst en måndag egentligen?
Men som sagt så var det igår och jag var på plats, nästan lite i tid.
En väldigt fin & härlig gudstjäst, med mycket sång & musik av Gullbing-klan som sjöng och spelade både med och för oss!
Äsch, jag vet väl egentligen inte vad jag ska skriva om. Nja, det var ju inte så värst många som besökte gudstjästen fysiskt. Så väldigt glest mellan bänkraderna, men det vet man ju orsaken till!
Predikan: Niclas Madestam
Paula & Pegga
Rose-Marie & Paula & Pelle & Pegga
TEMADAG!
Hoppsan!
Jepp, detta var ju i lördags som denna temadag var. VINETS DAG!
Skulle ju ha berättat om det i lördags (22/1) förstås, men eftersom både bloggplatsens app och www.bloggplatsen.se krånglade där under kvällen, så får det la bli nu istället ~~bättre sent än aldrig~~
Men egentligen, varför ska just JAG skriva något om detta? Jag är ju inte den som dricker vin hutlöst mycket, nästan aldrig helt klart!
Nepp, jag är ju absolut inte någon storkonsument av vin och alkohol alls!
Men kan ju ibland tycka det är gott att dricka vin till mat
#220122
#vinetsdag
Dagens datum är ju något som jag kan tycka är lite roligt, därav rubriken!
Med tanke på att det ju då är bara en massa tvåor!
Det är väl lite hur man skriver det med förstås, hehe!
#dagensdatum #220122
220122
Eftersom jag inte tog mig ner till något Viktväktarna den här dagen/gången, så fick det bli att "checka" av min sovrumsvåg istället... men den var inte riktigt snäll emot mig, med tanke på att den visade:
74,3 kg som resulterade i +2,1 kg.
Betydligt mycket bättre resultat till nästa vecka då va, Hanna!
Nää, något mer speciellt kan jag ju inte berätta!
#covid19
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 |
3 | 4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|